Wisdom of Life

O Klubie

Modelarski Klub Lotniczy im. Eugeniusza Kujana w Wierzawicach

Nasz Klub organizuje imprezy sportowe o charakterze ogólnopolskim oraz międzynarodowym (etap Pucharu Świata), prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży, szkoli i przygotowuje członków Kadry Narodowej w modelarstwie lotniczym. Modelarstwo znów staje się co raz popularniejszym sportem rodzinnym, zarówno w Polsce jak i na świecie.

Wierzawice

Nasi wychowankowie od kilku lat są „etatowymi” członkami Kadry Narodowej oraz regularnie zdobywają czołowe miejsca na zawodach krajowych i zagranicznych. W ostatnich Mistrzostwach Świata nasz wychowanek Artur Miś został Mistrzem Świata Juniorów w kategorii modeli prędkościowych.

Od 20 lat Światowa Organizacja Lotnicza (FAI) powierza nam jako jedynym w Polsce międzynarodowe zawody modelarskie zaliczane do Pucharu Świata w klasach F2A (modele prędkościowe), F2B (akrobacyjne), F2C (wyścigowe) i F2D (walka powietrzna).

W 2011 roku Polska była organizatorem Mistrzostw Europy Modeli Latających na Uwięzi, w wzięło udział sześciu naszych zawodników.

Klub modelarski im. E.Kujana działa nieprzerwanie od 1 września 1983 roku czyli od 28 lat założony przez zmarłego już Eugeniusza Kujana, a jego głównym polem działania jest szkolenie dzieci i młodzieży w modelarstwie lotniczym. Szczególnie rozwinęliśmy dyscyplinę jaką są modele latające na uwięzi.

Klub jest organizacją non profit, nie zatrudnia żadnych pracowników i nikt z Klubu nie pobiera żadnego wynagrodzenia. Seniorzy, którzy ukończyli szkolenie, wspierają klub jako wolontariusze.

Z naszych szacunków wynika, że 95% naszych wychowanków kończy różnego typu wyższe uczelnie techniczne. Wynika to z jedynego w swym rodzaju połączenia sportu, pasji i wiedzy technicznej. Systematyczna praca pozwoliła nam osiągnąć wysokie wyniki w rywalizacji krajowej i międzynarodowej oraz stać się głównym ośrodkiem modelarstwa uwięziowego w Polsce.

Dzięki temu nasi reprezentanci od ponad 10 lat, co rok powoływani są przez Aeroklub Polski do Kadry Narodowej.
Posiadamy nowoczesny tor modelarski, na którym organizowane są zawody rangi Pucharu Świata, gromadzące dużą publiczność. W roku 2014 przeprowadzimy już 22 edycję zawodów 22nd F2 – WORLD CUP WIERZAWICE MEMORIAL OF EUGENIUSZ KUJAN.

Z roku na rok impreza rozrasta się, a świadczyć o tym może udział zawodników z tzw. światowej czołówki. Pochodną tego jest również co raz większe zainteresowanie mediów. Nasza oferta skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży w wieku od 7-18 lat, którym zapewniamy oprócz samego szkolenia, materiały do budowy modeli, silniki, dowóz i opiekę na zawodach. Zajęcia odbywają się w pomieszczeniach Klubu, jako zajęcia pozalekcyjne.

Prezesem Klubu jest Marek Leszczak od początku powstania związany z klubem, lat 40 z wykształcenia mgr inż. energetyk.